AT – výrobca ATMEL
MEGA – frekvencia v MHz (megaherzoch)
32 – predstavuje kapacitu flash pamäte, ktorá je 32 KB.
8 – predstavuje typ procesora, ktorý má 8 bitov.
P – PicoPower – označuje, funkcia pre nižšiu spotrebu energie.
-PU – označuje tým konštrukcie (DIP 28 pinov)
ATmega328 funguje rovnako ako ATmega328P. Oba čipy bývajú používané v doskách Arduino. Ich katalógové označenie býva doplnené o rôzne písmená, v našom prípade ide o „-PU“. Toto označenie určuje konštrukciu čipu v našom prípade DIP (pavúk) s počtom nožičiek/pinov 28.
ATmega328P má narozdiel od ATmega328 veľmi nízku spotrebu energie vďaka funkcii PicoPower (vyvinul ATMEL), odtial označenie „P“ teda PicoPower. Funkcia umožňuje regulátoru klesnúť s napätím až na 1,62 V s plnou funkčnosťou bez akýchkoľvek chýb. Má tiež rôzne režimy spánku na zníženie spotreby energie. Cena ATmega328P je preto vyššia než pri ATmega328.
Ďalší rozdiel medzi nimi je sa objaví pri „vypaľovaní“ bootloadera. Prostredníctvom programu Arduino IDE sa štandardne dá zaviesť bootloader do typu ATmega328P. V prípade ATmega328 je to komplikovanejšie pretože používa inú identifikačnú adresu a je potrebné tieto adresy pre tento účel dočasne zmeniť. Nižšie popíšeme postupy ako zaviesť bootloader do toho ktorého typu.

Všetky mikrokontroléry AVR majú trojbajtový podpisový kód, ktorý identifikuje zariade-nie. Tento kód je možné prečítať vďaka týmto trom bajtom, ktoré sa nachádzajú na sa-mostatnej adrese. V prípade ATmega328P (pre ktorý je Arduino IDE prednastavené) je to na adrese 0x1E 0x95 0x0F a pre ATmega328 na adrese 0x1E 0x95 0x14
Na to, aby sme mohli zaviesť „vypáliť“ bootloader do čipu ATmega328 potrebujeme v súbore s názvom avrdude.conf upraviť a prepísať prednastavenú adresu. Tento súbor býva umiestnený v adresáre s názvom etc (ten býva rôzne umiestnený – podľa inštalácie Arduino IDE), je však potrebné ho nájsť a otvoriť v textovom editore. Následne vyhľadať (ctrl+f) adresu 0x1e 0x95 0x0f (primárne určená pre čip ATmega328P) a zmeniť ju pre potreby čipu ATmega328 na adresu v tvare 0x1e 0x95 0x14. Potom stačí už len postupovať ako pri ATmega328P a „vypáliť“ bootloader.
